Prepis príhovoru, v ktorom Trump odstúpil z parížskej dohody (slovenský preklad)

1. jún 2017, Biely Dom, Washington D.C., USA

 

Chcel by som začať adresovaním teroristického útoku v Manile. Situáciu monitorujeme. A budeme podávať správy o tom, ak sa niečo stane, ale je to naozaj smutné, čo sa vo svete deje s terorizmom. Naše myšlienky a naše modlitby sú s tými, ktorých sa to dotklo. Pred tým, než sa dostaneme k parížskej dohode, chcel by som začať s aktualizáciou čo sa týka nášho obrovského ekonomického pokroku od volieb – 8. novembra. Ekonomika sa veľmi rapídne vracia naspäť. Pridali sme hodnotu 3,3 biliónov dolárov do ekonomiky prostredníctvom burzy a viac než milión pracovných miest v súkromnom sektore.

Práve som sa vrátil zo zahraničných návštev, kde sme uzavreli dohody na takmer 350 miliárd dolárov vo vojenskom a ekonomickom rozvoji pre Spojené štáty, vytvorili sme stovky tisícky pracovných miest. Bola to veľmi úspešná návšteva, verte mi.

Počas mojich stretnutí v rámci G-7 sme urobili historické kroky v žiadosti o férový a vzájomný obchod, ktorý by umožnil Američanom úroveň férového hracieho poľa s ostatnými národmi. Rovnako sme pracovali na mieri na Blízkom východe, a možno aj na mieri medzi Izraelom a Palestínou. Rovnako sme zvýšili útoky v boji proti terorizmu – a vidíte to – vidíte to všade – z prechádzajúcej administratívy, vrátane mnohých krajín, ktoré prispevajú k boji proti terorizmu. Veľké, veľké príspevky sú priespievané krajinami, ktoré pred tým veľmi neprispievali.

Jeden po druhom, napĺňame sľuby, ktoré som sľúbil americkému ľudu počas mojej kampane na pozíciu prezidenta, či sa jedná o regulácie, ktoré zabíjajú pracovné miesta, vymenovaním a potvrdením skvelého Ústavného sudcu a rekordná redukcia ilegálnej imigrácie na našej južnej hranici, na vytvorení pracovných miest, závodov a fabrík späť do Spojených štátov, čo si nikto do tohto bodu nemyslel, že by bolo možné.

A verte mi, ešte sme len začali. Plody našej práce bude môcť vidieť už čoskoro. Na tieto otázky, a mnoho ďalších, postupne prechádzame cez naše záväzky, a nič sa nám nepostaví do cesty. Každý deň bojujem za skvelých občanov tejto krajiny.

Z toho dôvodu, aby som naplnil moju povinnosť ochraňovať Ameriku a jej občanov, Spojené štáty odstúpia od parížskej klimatickej dohody.

(Potlesk)

…Ďakujem. Ďakujem – ale začneme vyjednávať buď opätovné vstúpenie do parížskej dohody, alebo do úplne novej tranzakcie, ale v podmienkách, ktoré sú férové voči Spojeným štátom, ich firmám, pracovníkom, ľuďom a daňovým poplatníkov.

Takže dohodu opúšťame, ale začneme vyjednávať a uvidíme, či sa dohodneme na niečom, čo bude férové. A ak môžeme, to by bolo skvelé. A ak nie, tak to je v poriadku. Ako prezident nemôžem zobrať nič iné do úvahy, než dobro amerických občanov. Parížska dohoda je ďalším príkladom toho, ako Washington podpísal dohodu, ktorá postavila USA do nevýhodnej polohy, je to exkluzívny benefit pre ďalšie krajiny, zanecháva amerických pracovníkov, ktorých milujem, a daňových poplatníkov, aby absorbovali cenu v podobe stratených pracovných pozícií, nízkych miezd, zatvorených fabrík a podstatne zníženej ekonomickej produkcie.

Preto, od dnešného dňa, Spojené štáty zastavia implementáciu všetky nezaväzujúcich a drakonických ekonomických zaťažení, ktoré parížska dohoda uvalila na našu krajinu.

To zahŕňa ukončenie implementácie celonárodne stanovených príspevkov a veľmi dôležité, Zeleného klimatického fondu, ktorý stojí Spojené štáty neskutočné peniaze.

Dodržiavanie podmienok parížskej dohody a obtiažnych energetických obmedzení, ktoré boli na USA uvalené, by mohli stáť Ameriku až 2,7 miliónov stratených pracovných pozícií do roku 2025, podľa Asociácie národného hospodárskeho výskumu.

To zahŕňa o 440 000 menej pracovných pozícií v priemyselnej výrobe – to nie je čo potrebujeme. Verte mi, to nie je to, čo potrebujeme – vrátane pracovných miest v automobilovom priemysle a nasledovný pokles odvetví, ktoré sú pre Ameriku vitálne a na ktoré sa spolieha nespočetné množstvo komunít – veľmi sa na nich spoliehajú a my by sme im dali iba máličko.

Podľa rovnakej štúdie, ak by sme dodržiavali naše záväzky, do roku 2040 by poklesla produkcia v nasledových odvetvich: papier o 12%, cement o 23%, železo a oceľ o 38%, uhlie, a ja zbožňujem baníkov, pokles o 86%, zemný plyn o 31%.

Náklady ekonomiky by v tomto momente boli blízko k trom biliónom v strete HDP a 6,5 milióna stratených pracovných pozícií v industriálnom priemysle, zatiaľ čo domácnosti by mali o 7000 dolárov menej v príjmoch a v mnohých prípadoch by to bolo aj horšie.

Nielenže táto dohoda by vystavila našich obyvateľov drsnejším ekonomickým podmienkám, rovnako zlyháva aj naplnenie našich environmentálnych predstáv. Ako niekto, kto má hlboký záujem o životné prostredie, čo ja mám, nemôžem s čistým svedomím podporiť dohodu, ktorá trestá Spojené štáty, čo by sa  tomto prípade udialo.

Svetový líder v ochrane životného prostredia, zatiaľ čo ukladáme významné záväzky na svetových znečistovateľov. Napríklad, podľa tejto dohody, Číne by bolo umožnené zvýšiť ich emisie do závratných čísel počas nasledujúcich 13 rokov. Môžu si robiť čo chcú počas nasledujúcich 13 rokov. Ale nie my.

India sa zúčastňuje týchto kontingentov prostredníctvom dostávania miliár a miliárd dolárov v rámci zahraničnej pomoci z vyspelých krajín. Je tam mnoho ďalších príkladov. Výsledkom je, že táto dohoda je voči Spojeným štátom veľmi neférová.

Zatiaľ čo táto dohoda efektívne blokuje rozvoj čistého uhlia v Amerike, bane sa opätovne otvárajú, o dva týždne máme veľké otvorenie v Pennsylvánii, Ohiu, Západnéj Virgínii a mnohých ďalších miestach. Obrovské otvorenie novej spoločnosti, novej bane, neslýchané. Toto sa nestalo už veľa rokov. Opýtali sa ma, či prídem, pokúsim sa.

Číne bude dovolené, aby vybudovali stovky ďalších uhoľných elektrární. Takže my ich vybudovať nemôžeme, ale oni môžu, podľa tejto dohody. Indii bude dovolené zdvojnásobiť ich produkciu uhlia do roku 2020. India môže zdvojnásobiť ich produkciu uhlia. A my sa máme zbaviť našich. Aj Európe bude povolené budovať uhoľné elektrárne.

V krátkosti, dohoda neeliminuje pracovné miesta v uhoľnom priemysle. Iba ich presúva z Ameriky a zo Spojených štátov a posiela ich do zahraničných krajín. Táto dohoda je menej o životnom prostredí a viac o krajinách, ktoré z nej získajú finančné výhody nad Spojenými štátmi.

Zbytok sveta nás oslavoval, keď sme túto dohodu podpísali. Bolo to šialenstvo. Boli takí šťastní. Z jednoduchého dôvodu, lebo nás to položilo do znevýhodnenej ekonomickej polohy. Cynik by povedal, že z jasných dôvodov pre ekonomických konkurentov a ich prianie, aby nás videli v dohode, ktorá by spôsobila utrpenie v podobe samospôosbenej ekonomickej rany. Bolo by pre nás veľmi ťažké konkurovať krajinám z iných častí sveta.

Máme jednu z najhojnejších evergetických rezerv na svete, dostatočné na pozdvihnutie miliónov najchudnoibnejších amerických robotníkov z chudoby. A touto dohodou tieto rezervy efektívne uzavrieme a zamkneme, zatiaľ čo vezmeme bohatstvo nášho národu, obrovské bohatstvo, fenomenálne bohatstvo.

Nie tak dávno sme mali ideu, že sme mali takéto bohatstvo. A zanechali sme milióny a milióny rodín uviaznutých v chudobe a bez práce. Táto dohoda je masívna redistribúcia bohatstva Spojených štátov do iných krajín.

Pri jednopercentnom raste, obnoviteľné zdroje energie môžu naplniť niektoré z našich domácich požiadaviek. Ale pri troj alebo štvorpercentnom raste, čo očakávam, potrebujeme rôzne formy americkej energie k dispozícii inak bude naša krajina v riziku výpadkov. Mnohé spoločnosti by boli zastavené. A sú to práve americké rodiny, ktoré budú trpieť ako dôsledok straty práce a zníženej kvality života.

Ak by bola parížska dohoda implementovaná v plnom znení, úplne naplnená všetkými národmi, je predpokladané, že to vyprodukuje zmenu o len dve desatiny jedného stupňa – zamyslite sa, toľko – celziova redukcia v globálnej teplote do roku 2100. Maličké množstvo. Popravde, 14 dní emisií uhlíka z Číny by zmazali prídavok z Ameriky a to je neuveriteľná štatistika – úplne by to zmazalo zisk  z očakávaných redukcií Ameriky v roku 2030.

Po tom, čo by sme minuli miliardy a miliardy dolárov, stratili pracovné miesta, zatvorili farbiky a ceny energií pre domácnosti aj firmy by sa zvýšili.

Ako dnes ráno napísal Wall Street Journal “Realita je, že odstúpenie je v americkom ekonomickom záujme a na klíme sa to neodrazí. Spojené štáty pod vedením Trumpa bude pokračovať v tom, aby Amerika bola čistejšou a najviac environmentálnou krajinou na svete.”

Budeme čistejší. Budeme mať čistejší vzduch. A budeme mať čistejšiu vodu. Budeme priateľskí k životnému prostrediu a nenecháme zatvoriť naše firmy a nestratíme naše pracovné pozície.

Budeme rásť a budeme rásť rapídne.

A myslím, že ste to práve čítali – pred pár minútami sme dostali správu o malých firmách. Malé firmy prekvitajú, zamestnávajú ľudí, jedna z najlepšícj správ, aké sme dostali za niekoľko rokov.

Som ochotný okamžite začať pracovať s demokratickými lídrami a buď zmluvu prerokovať a vrátiť sa do parížskej dohody, za podmienok, ktoré sú voči Spojených štátom a jej robotníkom férové, alebo vypracovať novú zmluvu, ktorá bude ochraňovať našu krajinu a jej daňových poplatníkov.

Takže ak sa chcú obštrukcionalisti chcú so mnou spojiť, spravíme z nich ne-obštrukcionalistov. Všetci si spolu sadneme a vrátime sa do dohody a urobíme ju dobrou a nebudeme zatvárať naše závody a nebudeme strácať pracovné pozície.

A ak si sadneme s Demokratmi a so všetkými ľuďmi, ktorí buď reprezentujú parížsku dohodu alebo niečo ešte lepšie, než je prarížska dohoda a myslím, že ľudia našej krajiny budú nadšení. A myslím, že ľudia po celom svete budú nadšení. Ale dovtedy nebudeme súčasťou tejto dohody.

Budem pracovať na tom, aby Amerika bola aj naďalej svetovým lídrom v environmentálnej oblasti. Ale v rámci, ktorý je férový a bremeno a zodpovednosti sú rovnocenne zdieľané medzi ostatnými národmi po celom svete.

Žiaden zodpovedný líder nemôže postaviť svojich pracovníkov a obyvateľov jeho krajiny do takejto vysiľujúcej a veľmi nevýhodnej pozície.

Fakt, že parížska dohoda okliešťuje Spojené štáty zatiaľ čo posilňuje niektoré z krajín sveta, ktoré sú najväčšími znečisťovateľmi prostredia, by mala rozptýliť akékoľvek pochybnosti o skutočnom dôvode prečo zahraniční lobisti chcú udržiať našu nádhernú krajinu zviazanú touto dohodou. Chcu dať svojej krajine výhodu nad Spojenými štátmi. A pokiaľ som ja prezidentom, to sa nestane. Mrzí ma to.

Mojou prácou je urobit všetko, čo je v mojich silách a dať Amerike rovnaký priestor a vytvoriť ekonomickú, regulačnú a daňovú štruktúru, ktorý urobí Ameriku najviac prosperujúcu a produktívnou krajinu sveta. A s najvyšším štandardom života a s najvyšším environmentálnym štandardom.

Naša daňová reforma práve prechádza Kongresom a veľmi sa jej darí. Myslím, že veľa ľudí bude pozitívne prekvapených. Republikáni na nej veľmi tvrdo pracujú. Veľmi by sme chceli podporu Demokratov, ale je možné, že to budeme musieť urobiť sami.

Parížska dohoda je hendikepom pre americkú ekonomiku, jej cieľom je vyhrať chválu od zahraničného kapitálu a globálnych aktivistov, ktorí dlho hľadali cestu ako sa dostať k nášmu bohatstvu na náš účet. Oni nedávajú Ameriku na prvé miesto. Ja áno, a vždy budem.

Tie isté národy, ktoré nás žiadajú, aby sme v tejto dohode zotrvali, sú presne tie isté, ktoré kolektívne stáli Ameriku bilióny dolárov cez tvrdé obchodné praktiky a v mnohých prípadoch cez vojenské príspevky prostredníctvom vážnych vojenských spojenectiev. A vidíte, čo sa deje. Je to dosť zrejmé tým s otvorenou mysľou.

V ktorom bode Amerika začne dožadovať? V akom bode sa na nás a našej krajine začnú smiať? My chceme férové zaobchádzanie pre našich obyvateľov a chceme férové zaobchádzanie pre našich daňových poplatníkov. Nechceme iných lídrov a iné krajiny aby sa na nás smiali, a už sa nebudú. Už nie. Bol som zvoleným prezidentom Pittsburghu, nie Paríža.

Sľúbil som, že buď z dohody odstúpim alebo prerokujem akúkoľvek dohodu, ktorý zlyhá slúženiu americkému záujmu. Mnoho obchodných dohôd bude skoro prerokovaných. Naozaj je veľmi vzácne, aby sme mali dohodu, ktorý by bola výhodná pre našu krajinu, ale čoskoro budú prerokované. Tento proces sa už začal od prvého dňa, ale teraz sa k tomu naozaj dostaneme.

Okrem závažných energetických obmedzení uvalených parížskou dohodou zahrňuje ďalšiu schému redistribúcie bohatstva z USA do takzvaného zeleného klimatického fondu – pekný názov – ktorého úlohou je budovanie krajín, aby sme zaslali 100 miliárd dolárov do rozvojových krajín, nad rámec existujúcej masívnej finančnej zahraničnej pomoci, ktorú už Amerika poskytuje.

Takže budeme platiť miliardy a miliardy a miliardy dolárov, keď už máme pred všetkými náskok. Mnoho ďalších krajín neminuli nič. A mnohé z ních nezaplatia ani cent.

Zelený fond by najpravdepodobnejšie vyžadoval, aby sa USA zaviazali vyplateniu desiatok miliárd dolárov, z čoho Spojené štáty už zaplatili vyše jednej miliardy. Nikto sa tejto sume ešte ani nepriblížil. Väčšina z nich ešte nezaplatila nič – vrátane peňažných prostriedkov vyzbieraných z amerického rozpočtu na boj proti terorizmu.Odtiaľ boli tie prostriedky presunuté. Verte mi, ja som ich nepreusnul. Boli presunuté pred tým, než som bol vymenovaný. To nie je dobré. A nie je dobrý spôsob, akým tie peniaze vzali.

V roku 2015 Organizácia spojených národov, odchádzajúci klimatickí úradníci údajne popísali 100 miliárd dolárov za rok ako “drobné”. V roku 2015 výkonný riaditeľ tohto Zeleného klimatického fondu povedal, že odhadom financovanie bude potrebné zvýšiť na 450 miliárd dolárov za rok po roku 2020 a nikto ani nevie, kam tieto peniaze idú. Nikto nebol schopný povedať, kam tieto peniaze idú.

Samozrejme, najväčší znečisťovatelia sveta nemajú žiadne povinnosti prispievania do tohto Zeleného fondu, ktorý sme inak ukončili.

Amerika má štátny dlh vo výške 20 biliónov dolárov. Mestá, ktoré nemajú dostatok finančných prostriedkov, si nemôžu dovoliť zamestnať viac policajtov alebo opraviť nevyhnutnú infraštruktúru. Milióny našich občanov sú bez práce. A zároveň podľa tejto klimatickej dohody, miliardy dolárov, ktoré by mohli byť investované priamo tu v Amerike, budú zaslané do krajín, ktoré nám zobrali naše pracovné miesta.

Takže sa zamyslite. Sú tú zároveň aj vážne legálne a ústavné problémy. Zahraniční lídri v Európe, Ázii a po celom svete by nemali mať žiadne ďalšie slovo v rozhodovaní s rešpektom k americkej ekonomike, viac než naši vlastní občania a ich zvolení zástupcovia. Vzhľadom na to, naše odstúpenie od tejto zmluvy reprezentuje asertáciu americkej suverenity.

Naša ústava je v rámci sveta jedinečná. A je mojou najyššou povinnosťou a najväčšou cťou ju ochraňovať. A ja ju budem ochraňovať. Zostať v tejto dohode by mohlo vytvoriť výrazné prekážky pre Spojené štáty a my začneme proces odomykania týchto zákazov uvalených na americké energetické rezervy.

Kedysi by bolo nemysliteľné, aby medzinárodná dohoda obmedzila Spojené štáty z dosahu na ich vlastné domáce záležitosti. Ale je tu nová realita, s ktorou by sme si museli poradiť, ak by sme túto dohodu neopustili alebo nevyjednali lepšiu dohodu.

Toto riziko rastie ako zároveň historicky tieto dohody sa stávajú viac a viac žiadostivými. Inými slovami, parížska dohoda je iba začiatok, nie koniec. A odstúpenie od dohody ochraňuje Spojené štáty od budúceho narušenia americkej suverenity a masívnej budúcej legálnej zodpovednosti. Verte mi, mali by sme masívnu legálnu zodpovednosť, ak by sme v tejto dohode zostali. Ja mám jedinú povinnosť a táto leží v záujme amerických ľudí. Parížska dohoda by podlomila našu ekonomiku, ochromila robotníkov, oslabila našu suverenitu, uvalila neakceptovateľnú legálnu zodpovednosť a dala by nás do permanentnej nevýhody voči iným krajinám sveta.

Je čas opustiť parížsku dohodu.

A je čas rozbehnúť novú dohodu, ktorý ochráni životné prostredie, naše spoločnosti, našich obyvateľov a našu krajinu. Je čas uprednostniť Youngstown, Ohio, Detroit, Michigan a Pittsburgh, Pennsylvaniu zároveň aj ďalšie lokality pred Parížom, Francúzskom. Je čas urobiť Ameriku opäť skvelou.

Ďakujem.

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s