Krátka analýza Trumpovho útoku na sýrsku leteckú základňu

Vo štvrtok večer (6. apríla 2017) amerického východného času sme sa dozvedeli, že Trump dal pokyn na odpálenie 59 striel, ktoré zasiahli sýrsku leteckú základňu.

Ako už viete, som veľkou Trumpovou podporovateľkou. Nie však takou bezhlavou, počas jeho kampane som s ním prevažne súhlasila, možno nie vo všetkých otázkach, ale kde dnes nájdete politika, s ktorým sa zhodnete na sto percent?

Keď sme sa dozvedeli, čo sa udialo, náš prvotný pocit bol šok. Iné slovo by to lepšie nedefinovalo. Šok a strach z toho, čo sa bude diať. Sledovali sme mnoho spravodajských kanálov, čítali sme fóra. Udivujú ma ľudia, ktorí sa nazvali “obrovskými” fanúšikmi Trumpa a len pár minút po zverejnení tejto informácie už písali, že ho nikdy podporovať nebudú. Bez akýchkoľvek dodatočných informácií a podrobností.

Aj ja sama som momentálne na pochybách. Neviem presne čomu veriť a kam sa toto všetko uberá. Tak sa pozrime sa podrobnosti.

Len pred pár dňami Trump vyhlásil, že budú podporovať Asada. Potom sa údajne stal chemický útok na obyvateľov, ktorý údajne spáchal Asad. Čo však nevieme s určitosťou. Môže to byť false flag, rovnako ako tomu bolo v roku 2012. Mnoho politických analytikov, dokonca aj Dr. Ron Paul, môj najobľúbenejší politik a libertarián, povedal, že tento chemický útok bol na 100% false flag. V prvom rade si myslím, že by sme v Sýrii vôbec nemali byť. Nech si zvolia koho chcú a nech si poradia s Islamským štátom, a ak sa Asad naozaj rozhodol použiť chemické zbrane na svojich nevinných obyvateľoch len pár dni po tom, čo Trump povedal, že ho bude podporovať, tak to nedáva absolútne žiaden zmysel.

Trump vo svojom vyhlásení včera povedal, že ako reakcia na tento chemický útok bude potrestanie. Už v ten večer dal odpáliť 59 striel, ktoré zasiahli sýrsku vojenskú základňu. Na tejto základni sa nachádzali ruskí vojaci, ktorým bolo prostredníctvom komunikačného kanálu dve hodiny pred útokom oznámené, že tento útok bude vykonaný a aby priestor opustili, čo sa aj stalo. Takže jednoznačne to nebola agresia voči Rusku. Rusko takisto potvrdilo, že varovanie dostali. Rovnako by som chcela spomenúť, že účelom tohto útoku nebolo nikoho zabitie, nakoľko boli precízne namierené na základňu, ktorá bola vopred evakuovaná. Sýrska vláda však potvrdila, že jedna zo striel zasiahla dedinu, ktorá je od základne vzdialená 2 kilometre, a zabila piatich civilistov.

Ja osobne si myslím, že toto by mohol byť ďalší premyslený ťah. Trump mal v ten deň na návšteve čínskeho prezidenta. A práve počas večere s nám dal pokyn na odpálenie striel. Týmto nepriamo vyslal správu, pre Čínu a Severnú Kóreu, že s takýmto rozhodnutím nemá problém. Ak je to, samozrejme, opodstatnené.

Čo ma však vystrašilo ako prvé, bol fakt, že ihneď po útoku sa vyrojili starí-známi vojnoví štváči z oboch strán. John McCain, Lindsey Graham, dokonca aj Hillary Clinton, ktorá trvá na tom, aby bol Asad odstránený. A dokonca aj mainstream bol voči Trumpovi celkom zhovievavý. To bolo to, čo ma na tomto útoku udivilo najviac. V poslednom období sme si všimli, v spoločnosti koho sa Trump pohybuje a naše obavy sú opodstatnené.

Ako ďalší dôvod na tento útok bola podľa mňa celá táto situácia s Ruskom. Keď si zapnete mainstreamové média, celý deň nepočujete nič iné, len Trump je ruský agent, Rusi zmanipulovali voľby. Z kampane vieme, že Trump chcel viesť s Ruskom rozhovory a byť zadobre. Ale kvôli tlaku médii tak urobiť nemôže, pretože ho okamžite obviňujú z kolaborácie. Toto bol veľmi dobrý ťah ako tieto tvrdenia úplne zdiskeditovať a umožniť komunikáciu s Ruskom, pretože po tomto útoku to už bude nevyhnutné.

Ešte stále nevieme všetky podrobnosti a robiť nejaké uzávery je podľa mňa priskoro. Iba čas ukáže, ako sa situácia vyvinie. Možno to bol jediný útok tohto charakteru. Možno sa spojí s Rusmi a naozaj sa im podarí ukončiť vojnu v Sýrii, no ako už z histórie vieme, zmena režimov nikdy nedopadla dobre. Takže s týmto je potrebné zaobchádzať veľmi opatrne.

Mrzí ma, že mnoho Trumpových podporovateľov sa mu okamžite otočilo chrbtom. Zatiaľ sa, de facto, ešte nič neudialo. Viem, že má okolo seba veľa štváčov, ktorí dychtia po krvi, no Trump je chytrý a jeho konanie je premyslené. Trumpova politika nie je zameraná len na zahraničie, je dôležité sa pozrieť na to, čo už za svoje pôsobenie dokázal. Ako najdôležitejšie vidím to, že zrušil TPP, zrušenie mnohých ekologických regulácií, prilákal do USA mnoho investorov a rušením regulácií vytvoril pracovné miesta.

Nedovolím si ani prinajmenšom tvrdiť, že presne viem, čo sa deje. Ale v úplne rovnakej pozícií je aj každý novinár a politický komentátor. Nikto z nás nemá presné informácie, ktoré viedli k Trumpovmu rozhodnutiu. Ja len dúfam, že bude do budúcna opatrný a nezapletie sa to nebezpečnej hry s vojnovými štváčmi, pretože by ho to pokojne mohlo stáť aj druhý prezidentský termín.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s