Analýza neúspechu “Trumpovej” zdravotníckej reformy

Odpoveď pre všetkých, ktorí sa vytešujú z toho, že “Trumpova” zdravotnícka reforma neprešla, mädlia si ruky, zbierajú internetové vtipy a píšu uštipačné komentáre. Áno, hovorím hlavne o masmédiách a demokratoch (ľavičiaroch). Títo ľudia nie sú schopní nezaujatej politickej analýzy a nechávajú ich pocity nenávisti lomcovať ich telom namiesto toho, aby sa zamysleli, čo sa deje “za politickou oponou”. Rozanalyzujem vám to za nich.

Kto toho vie o Trumpovi aspoň trocha a počul jeho vyjadrenia na zdravotnícku reformu už tuší, že táto zdravotnícka reforma nebola to pravé orechové. Nejako to všetko nedávalo zmysel. Čo môžeme Trumpovi uznať je, že naozaj robí to, čo prisľúbil v prezidentskej kampani (nooo waaay, politik, ktorý naozaj plní sľuby?!)

Trump mal počas kampane obrovskú podporu aj kvôli tomu, že kritizoval Obamovu reformu zdravotníctva, ktorá zatriasla celým systémom. Keď Obama pripravoval zdravotnícku reformu, dal svojim voličom dva sľuby. Prvý bol, že ceny poistenia pôjdu nadol. Druhý sľub bol, že ak chcete, budete si môcť ponechať svojho lekára a svoj súčasný zdravotný plán. Oba sľuby sa však nenaplnili. Ceny poistenia vzrástli, v niektorých štátoch až o 114%, ľudia stratili svoje plány, ktoré buď zanikli, alebo si ich nemohli dovoliť a stratili svojho lekára, ktorý ich súčasné poistenie neakceptoval. Zoznámte sa so socialistickým modelom zdravotníctva.

Trump, samozrejme nie je lekár, ale vie, ako funguje trhová ekonomika. Ako hlavné body, ktoré chcel zaviesť do reformy zdravotníctva, bolo kompletné odstránenie Obamacare a zavedenie trhového modelu s tým, že sa odstránia bariéry medzi jednotlivými štátmi a poisťovne si budú môcť konkurovať, čím pôjdu ceny nadol. Z pôvodnej Obamacare prisľúbil ponechať časť, kedy vás poisťovňa nemôže odmietnúť poistiť, ak máte už existujúcu chorobu.

Keď sa začalo špekať, že sa pripravuje nejaká zdravotnícka reforma, za ktorou boli hlavne iní republikáni, nechceli Trumpovi dovoliť, aby za ňou stál on. Trump do súčasnej zdravotníckej reformy nedal žiaden input, nič z toho, čo si on predstavoval sa v nej nenachádzalo. Ten, kto za touto reformou oficiálne stál, bol Paul Ryan – predseda snemovne reprezentantov.

Už počas kampane tento “republikán” Paul Ryan vyslovil jeho negatívne emócie voči Trumpovi a dokonca bol zachytený ako povedal, že Trumpa NIKDY v budúcnosti nepodporí. Ryan je predsedom snemovne reprezentantov od októbra 2015 a ak sa bližšie pozriete, vždy mal blízko k demokratom. Myslíte si, že Trump len tak zabudol na to, aké má Ryan voči nemu pocity? Jansé, že nie. Preto mu plne zveril zodpovednosť na prípravu zdravotníckej reformy, ktorú vedel, že nebudú vedieť presadiť. Keď každý verí, aký je Trump egoista, prečo si myslíte, že by na túto zdravotnícku reformu nedal svoje meno a nepomenoval ju Trumpcare? Namiesto toho sa táto reforma volala Ryancare alebo Obamacare Lite. Trump vedel, že to neprejde, len si testoval situáciu. Týmto krokom Trump hral na dve strany. Prihovoril sa za zdravotnú reformu, aj keď vedel, že neprejde, pretože to svojim voličom sľúbil, no zároveň vedel, že aj keby sa on sám posnažil dať túto reformu dokopy, nikdy by ju neschválili, lebo by to bola jeho reforma a demokrati a polovica republikánov ho nenávidí.

Tak dal do pozície loosera Ryana a ten to zožral aj s navijákom a bola to pre neho obrovská potupa. Osobne by ma neprekvapilo, keby tento fail zašiel až tak ďaleko, že by bol Ryan dotlačený k rezignácii a tieto hlasy sa už ozývajú. Zabité dve muchy jednou ranou.

Čo sa stane teraz? Trump vie, že Obamacare vybuchne a nebude to trvať dlho. A všetká zodpovednosť za chaos bude na pleciach demokratov a falošných republikánov, pretože jasne ukázali svetu, že im na ľuďoch nezáleží a budú sa nefungujúcej Obamacare držať zubami-nechami. A keď konečne Obamacare exploduje, prídu za Trumpom a potom bude mať šancu predstaviť tú pravú Trumpcare – lacné zdravotné poistenie, ktoré si bude môcť dovoliť každý. A len ako dodatok doplním, že je možné, že sa na príprave tejto reformy spojí s Rand Paulom, ktorý stopercentne stojí za trhovým modelom. Voila. The art of the deal.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s