Pluska zámerne zavádza a klame

Vždy som si myslela, že média majú byť objektívne a podávať informácie založené na faktoch. To však nie je prípad Plusky, ktorá zjavne nenávidí nového amerického prezidenta Donalda Trumpa a zámerne publikuje hanlivé články, nepodložené informácie, subjektívne názory a dokonca aj klamstvá.

Už v minulosti som upozornila na to, že Pluska publikovala report, ktorý bol všetkými médiami aj vládnymi agentúrami označný ako nepravdivý a výmysel. Žiadne médium v USA túto správu ani nepublikovalo, no Pluska to prezentovala ako fakt. Viac si o tom môžete prečítať tu.

Moja trpezlivosť však došla po prečítaní článku, v ktorej publikovali preukázanú nepravdivú informáciu. Napísala som email priamo do redakcie, kde som ich žiadala o korekciu článku a poznámku o korekcii nepravdivej informácii, čo sa však nestalo, preto si myslím, že by verejnosť mala vedieť o špinavých praktikách tohto sebazvaného “denníka”, aj keď ich práca nemá so žurnalizmom nič spoločné.

Odo dňa inaugurácie (za posledných 6 dní) publikovali približne 20 článkov týkajúcich sa nového amerického prezidenta,ktoré obsahujú subjektívne názory autorov, prípadne klamstvá.

Poďme sa teda bližšie pozrieť na to, čo Pluska napísala o Donaldovi Trumpovi za posledných 6 dní.

FOTO Smutná a zakríknutá kvôli prezidentovi? VIDEO nešťastnej Melanie Trumpovej obletelo svet!

Autor: pag

Článok poskladaný z fotografií vyhotovených počas dvoch dní inauguračných osláv, kedy bol nový prezidentský pár nonstop pod drobnohľadom kamier a Melania sa 48 hodín neusmievala od ucha k uchu. Urobili by podobnú kompiláciu aj z fotografií Obamovcov zakaždým, keď bola Michelle nahnevaná a odutá?

Verdikt: Neobjektívnosť

Padol prvý politický výstrel v Trumpovej vojne proti utečencom. Novopečený prezident chystá tvrdé opatrenia!

Autor: ČTK (čo predpokladám zamená Česká Tisková Kancelária)

Článok pozostávajúci z faktov, bez prifarbovaní alebo klamstiev, až na drobnú vložku (predpokladám z produkcie Plusky): “Počas predvolebnej kampane používal Trump ostré vyjadrenia na adresu obyvateľov moslimských krajín vrátane prísľubu zákazu vstupu všetkých moslimov na americké územie, ktoré neskôr zmiernil.” Pokiaľ ma pamäť neklame, Trump povedal, že chce zaviesť “extreme vetting”, teda systém extrémneho preverovania migrantov prichádzajúcich z moslimských krajín, aby sa preukázalo, že nemajú prepojenie na terorizmus.

Verdikt: zavádzajúci titulok, nepravdivé tvrdenie

Veľké zmeny v Bielom dome: Trump sa zbavil Obamovho vkusu

Autor: pag

V článku spomína, čoho sa Trump v oválnej pracovni “zbavil” a k tomu autor pripísal nasledovné: “Okrem toho Trump splnil aj jeden zo svojich sľubov a bustu Dr. Martina Luthera Kinga Jr. nahradil Winstonom Churchillom.”

Donald Trump dal prísľub, že do Oválnej pracovne vráti bustu Winstona Chuchilla, ktorú Obama z pracovne odstránil (to nebolo rasistické, že?). V deň inaugurácie sa snažil žurnalista magazínu Time vytvoriť nepravdivý článok o tom, že Trump odstránil bustu Martina Luthera Kinga Jr. (vodcu za černošské práva). Jeho pôvodný Tweet o chýbajúcej buste bol vymazaný. Ihneď po jeho publikovaní internet zaplavili fotografie z Oválnej pracovne počas inaugurácie, ktoré jasne dokazujú že busta odstránená nebola.

Po tomto bol žurnalista z magazínu Time donútený priznať, že pochybil a to je jeho ospravedlnenie. “Korekcia: Busta MLK je stále v Oválnej pracovni. Nevidel som ju cez agenta a dvere.”

correction

Aby toho nebolo málo, autor pag mu naložil ešte viac: “Vo vzduchu visí otázka, či Trumpovci na zmenu imidžu Bieleho domu využijú ponúkaných 100-tisíc dolárov z vreciek daňových poplatníkov, na ktoré majú nárok. Obamovci sa napríklad tejto sumy zriekli a sídlo zariadili za vlastné peniaze.”

Podľa mňa visí vo vzuchu otázka, či autor pag spomenie, že Trump sa vzdal svojho nároku na prezidentský plat ($400 000 ročne). Zdroj: Forbes, alebo či spomenie, že Obama minul na svoje dovolenky počas 8 rokov neuveriteľných 85 miliónov dolárov z peňazí daňových poplatníkov. Zdroj: Washington Examiner

Verdikt: Klamstvo a zavádzanie

Nový americký prezident budí vášne: Tiekla kvôli nemu krv!

Autor: TASR

Okrem šťavnatého nádpisu článok pozostáva z jednoduchých faktov. Dvaja muži sa pohádali kvôli novému prezidentovi a jeden odhryzol druhému ucho.

Verdikt: Manipulujúci nádpis článku

Prezidentovi Trumpovi zatiaľ karta veľmi nejde: Podávajú naňho žalobu!

Autor: ČTK

Opäť zavádzajúci nadpis, ktorý si na konci článku protirečí, pretože bolo podané vyjadrenie, že jeho firmy nebudú prijímať platby od zahraničných diplomatov, preto táto žaloba bude zamietnutá.

Verdikt: ČTK nestranná, zavádzajúci nadpis

Prezidentom pár dní, no už má na krku škandál: Trumpov hovorca si mal radšej zahryznúť do jazyka!

Autor: ČTK

Článok pozostáva z názorov a citátov Turmpovej podarkyne Kellyanne Conway a hovorcu Seana Spicera. V článku je dodatok: “Spicer totiž pred novinármi vyhlásil, že účasť verejnosti na inaugurácii bola vôbec najvyššia, tak ako na mieste, aj pred televíznymi obrazovkami. Fotografie, ktoré priniesli viaceré svetové média, však jasne ukázali, že na inauguráciu Trumpovho predchodcu Baracka Obamu prišlo oveľa viac ľudí.”

Dnes už bolo preukázané, že média zámerne zavádzali a publikovali fotografiu vyhotovenú skoro ráno, keď sa Natial Mall – priestor, kde sa inaugurácia konala, ešte len napĺňal. Osobne som bola na inaugurácii a ľudí po 9. hodine ráno nepúšťali až do pol druhej poobede. Ani jedno mainstreamové médium tento fakt nespomenulo. Tisíce ľudí čakali v priľahlých uliciach a na inauguráciu neboli pustení. Viac o mojom inauguračnom reporte si môžete prečítať tu.

Verdikt: zavádzanie

FOTO Melania Trump na plese verejnosť poriadne prekvapila: Zabudla sa prvá dáma prezliecť?

Autor: mne, esn

Z článku: “Pompézny záver inauguračných ceremónií! Nový americký prezident Donald Trump (71) spolu s prvou dámou Melaniou (46) svoj veľký deň zavŕšil účasťou na troch báloch. Bývalá modelka však šokovala, slávnostnú róbu si nevymenila!”

Pokiaľ viem, počas preusnu medzi jednotlivými bálmi bol asi 20 minút. Za ten čas sa mala prezliecť? Je to bežné? Michelle Obama sa medzi bálmi neprezliekala! Spomenuli to o Michelle, alebo je kritika špeciálne adresované len Melanii?

Verdikt: zaujatosť, neobjektívnosť

Po Melanii Trumpovej aj prezident: Od koho “odkukal” svoj prejav Donald?

Autor: nm

“Trump dal vo svojej reči prísľub, že „moc vráti naspäť ľudom“ – tak isto ako ju podľa internetových fanúšikov v roku 2012 chcel vracať Tom Hardy alias zloduch Bane obyvateľom mesta Gotham vo filme Návrat temného rytiera. Vo filme Bane po prevzatí kontroly nad fiktívnym americkým mestom Gotham, preruší jeho všetky väzby s vonkajším svetom, a snaží sa získať si bezkonkurenčnú podporu verejnosti tým, že kritizuje “skorumpovaných” politikov a “vráti moc naspäť ľudom”.”

To hádam nemyslíte vážne! Takže nikto podľa Plusky nemôže použiť bežnú frázu dvakrát, lebo to je plagiátorstvo? Ďalší blud z dielne Plusky.

“Neúmyselná podoba prejavu s tým v úspešnom filme nebola jediná špecifickosť jeho reči: analýza ukázala, že slovo “Amerika” použil viac ako 35 krát, čo urobilo z jeho inauguračného prejavu doposiaľ “najamerickejší”.”

Hmmmmmm…. možno mal použiť slovo Saudská Arábia alebo Mexiko. Bol zvolný americkými občanmi, aby reprezentoval ich záujmy a zlepšil ich krajinu. Neviem aké iné slovo by mal použiť. A inak v celom príhovore spomenul seba len 3x, pretože tento prejav nebol o ňom, ale o ľuďoch, na ktorých sa zabudlo a oni za neho volili, aby ich reprezentoval.

Verdikt: klamstvo, zaujatosť

Trump sa nevie zmieriť s realitou, preto sa pustil do médií: Ich činy sú zlé a hanebné

Autor: ČTK

“Trumpa v sobotu rozhorčili predovšetkým fotografie, na ktorých bolo vidieť veľké prázdne plochy v parku National Mall pred Kapitolom počas piatkového ceremoniálu. Podľa Trumpa noviny zábery zámerne orezali, napísala dnes agentúra Reuters. Niektoré americké médiá uviedli, že na Trumpovej inaugurácii prišlo do centra Washingtonu menej ľudí než na Obamovej inaugurácie v roku 2009 a v roku 2013. Médiá toto tvrdenie doložili zábermi nasnímanými z výšky.”

Fotografie boli nasnímané skoro ráno a média klamú. Ešte raz odkazujem na môj inauguračný report.

Verdikt: klamstvo

FOTO Potupa pre Trumpa: Zahanbili ho ženy aj Obama!

Autor: ČTK

Opäť týkajúce sa počtu ľudí na inaugurácií a už spomenutá zavádzajúca foto davu.

Verdikt: Klamstvo

Trumpovo sebavedomie vyráža dych: Odvážny plán, ktorý nikto nečakal!

Zdroj: rj

“Stojíme pri zrode nového milénia, pripravení vyriešiť záhady vesmíru, oslobodiť Zem od chorôb a využiť pri tom energiu a technológie zajtrajšku,” povedal. “Zameriame sa namiesto toho na objavovanie vesmíru. Pod Trumpovou administratívou budú Florida a Amerika cestou ku hviezdam,” vyhlásil o sebe pompézne.

Tento výrok si Pluska vysvetlila nasledovne: Chystá sa kolonizovať Mars? Bombastické reči nového amerického prezidenta Donalda Trumpa o výskume kozmu zaskočili mnohých Američanov. Národný úrad pre letectvo a vesmír by mal podľa neho zabudnúť na problémy Zeme a namieriť si to do kozmu!

Verdikt: klamstvo, zavádzanie, neobjektívnosť

Trump podpísal prvý príkaz: Obamu z toho trafí šľak!

Autor: ČTK

Začnúť od otrasného nadpisu štvrtej cenovej z produkcie Plusky, samotný článok je zaujatý a jednostranný. Trump bol zvolný aj na základe sľubu zrušenia a nahradenia Obamacare, ktorá je naozaj katastrofou.

V článku sa spomína: “Hoci vďaka Obamacare získalo prístup k zdravotnému poisteniu približne 20 miliónov Američanov, podľa kritikov je program nákladný a otvára sektor zdravotných služieb nežiaducemu zasahovania štátu, keď poškodzuje konkurenčné prostredie zdravotných poisťovní.”

Vďaka Obamacare získalo 20 miliónov Američanov prístup k zdravotnému poisteniu? Zabudli ste napísať o vyše 100 miliónoch Američanov, ktorí si poistenie dovoliť nemôžu a momentálne platia stovky dolárov mesačne za poistenie, ktoré ich ani nekryje. V niektorých štátoch vystrelilo poistenie až o 117%, mojej svokre sa zvýšilo z 250 na 500 mesačne a aj naďalej sa má zvyšovať. Pričom tzv. deductable, teda hodnota, ktorú musíte ročne minúť, aby to šlo zo zdravotného poistenia sa posunula nahor, takže platíte 6000 dolárov ročne za jednu osobu a musíte minúť niekoľko tisíc, aby vám to vôbec preplatili, takže ak napríklad miniete na ošetrenie 1500 dolárov, to vám nebude preplatené, takže ste za posledný rok minuli 7500 dolárov. Autor zabudol spomenúť na sľuby Obamu, že každý si bude môcť ponechať svoj plán a svojho lekára, z čoho ani jeden sa nestal skutočnosťou.

Verdikt: zavádzanie, neobjektívnosť

FOTO VNÚTRI Neskúsená Melania Trumpová sa postarala o prvý trapas! Čo vyviedla svojej predchodkyni?

Autor: esm

Z článku: “Keď Donalda Trumpa a jeho manželku vítali Obamovci pred dverami Bieleho domu, neskúsená Melania sa Michelle postarala o poriadne krušné chvíle. Priniesla totiž milé prekvapenie, darček zabalený v modrom papieri. Michelle, ktorá musela pózovať na oficiálnu fotografiu, však nemala pozornosť kam skryť. Zúfalo sa snažila, kam ho odložiť. Našťastie, postaral sa o to duchaprítomný Obama, ktorý darček odniesol. Tvár Michelle však pobavila celý internet a zábery jej “nadšenej” tváre okamžite obleteli svet. No, Melania sa ešte má čo učiť.”

“Tradíciu” začala Michelle Obama, ktorá v roku 2009 priniesla Laure Bush – manželke odchádzajúceho prezidenta Georga W. Busha – takisto darček.

Média sú tak zaujaté, že ešte aj malú vec a milé gesto ako darček je misreprezentovaný ako niečo zlé a dokážu vyprodukovať takýto hnus a nechutnosť, aby niekoho potupili.

Verdikt: neobjektívnosť, a mimochodom, nebol zabalený v modrom papieri, ale v modrej krabici a bola to krabica od Tiffaniho.

VIDEO Trump na svoju ženu kašle: Takto sa k nej zachoval po príchode do Bieleho domu

Autor: pag

Starý dobrý autor pag nie je nič dlzný/á svojej povesti hatera a ešte aj dnes (26. januára 2017) nezabudol priomenúť otrepané a nepravdivé momenty z Trumpovej inaugurácie. Prekvapuje ma však to, že tieto články sú zaradené do sekcie zahraničných správ.

“Minulotýždňové skladanie prezidentskej prísahy Donalda Trumpa prinieslo množstvo úsmevných situácií. Od porovnaniu davu ľudí na Obamovej a Trumpovej inaugurácii, cez smutnú a zakríknutú Melaniu, až po zmätenú Michelle, ktorá nevedela, kam odložiť darček od nastávajúcej prvej dámy. Médiami však rezonovala ešte jedno porovnanie – správanie sa prezidentov k svojim polovičkám.” Bla, bla bla… To isté omieľané dookola. Prečo by sme si znova nekopli do Trumpa. Toto sú obyčajné konšpiračné teórie. Pluska sa zmenila na konšpiračnú stránku!

Verdikt: klamstvo, zavádzanie, neobjektívnosť, konšpiračné teórie

Mexičania nadšení nebudú: Trump začína plniť svoje najväčšie predvolebné sľuby

Autor: TASR

Neobjektívny nádpis článku. Samotný článok obsahuje len fakty prebraté z TASR.

Verdikt: neobjektívny nadpis

Nenásytný Trump: Len teraz nastúpil do funkcie a už spriada ďalšie plány!

Autori: ČTK

Niečo mi nahovára, že ČTK neoznačila Trumpa za nenásytného a je to ďalší neobjektívny a zaujatý nadpis Plusky.

Mimochodom, týka sa to toho, že Trump si zaregistroval slogan, ktorý použije pri ďalších voľbách, kedy sa najpravdepodobnejšie pokúsi o znovuzvolenie (kedže americký prezident môže byť zvolený len dvakrát, potom sa už o funkciu nemôže uchádzať). Pluska to napísala tak, že aká trúfalosť to je. Pokiaľ viem z nie tak dávnej histórie, každý prezident sa snaží o znovuzvolenie.

Otrasný preklad “Make America Great Again” ako “Vráťme Amerike jej veľkosť” ani nekomentujem.

Verdikt: niekto ich ešte berie seriózne?

Protesty pokračujú: Proti Trumpovi využívajú už aj žeriavy

Autor: TASR

Opäť jednoduchý článok z produkcie TASR. Až na zavádzajúci nadpis. Žeriav to bol totiž iba jeden. A zaujímalo by ma, či ľavicoví enviro extrémisti mali povolenie na to, aby na ten žeriav vyliezli.

Verdikt: Zavádzajúci titulok

Toto sú články za posledných pár dní, no Pluska nemá zjavne na Trumpa jedno dobré slovo. Ako som spomenula na začiatku blogu, redakciu Plusky som kontaktovala emailom pred pár dňami, odpoveď som nedostala a chybu ohľadom busty si neopravili. Takže toľko k objektivite tohto média. Na nepravdivé články a informácie budem upozorňovať aj naďalej, nielen z produkcie Plusky. Navyše pripravujem obsiahly blog o 8 rokov prezidentského mandátu Obamu a o tom, ako boli média vždy na jeho strane a takmer nikdy o ňom neinformovali negatívne. To dokazuje zaujatosť a neobjektívnosť médií.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s