Pokémon GO sa stal totálnym failom

Myslím, že predstavovať mobilnú hru Pokémon GO nie je potrebné. Hra bola uvedená na trh 1. júla 2016 a na Slovensko prišla 16. júla. Hra si ihneď získala milióny fanúšikov po celom svete.

Spočiatku som celej tejto mánií nerozumela a aj keď som o tejto hre kde-tu počula, pozornosť som jej začala venovať až keď som videla masy ľudí utekať do Central parku, aby chytili vzácneho Pokémona.

 

Veľa ľudí si myslí, že táto aplikácia je venovaná deťom, čo nie je tak celkom pravda. Pretože dnešné deti nevyrástli na fenoméne s názvom Pokémon. Je to práve moja generácia, ktorá má dnes 22-30 rokov, ktorí Pokémona sledovali, keď boli mladší, prípadne zbierali kartičky. Dôležitým faktorom pre hranie tejto hry je mať smartfón a dáta. Nie som si istá koľko detí má dnes k dispozícií telefón s dátami, častokrát vidím vonku behať deti, ktoré sa ohadzujú vodou z potoka a naberajú ju do deravej igelitky, predpokladám, že rodičom je ľúto im kúpiť jednu loptu na hranie. Ďalším dôvodom je, že ak hráte túto hru, musíte chodiť. Chodiť veľa, do rôznych zákutí a miest. Nemôžete si túto hru len tak zapnúť a chytať Pokémonov vo svojej izbe alebo na záhrade, kde sú deti pod dozorom rodičov. Som si istá, že hlavne vo veľkomestách nechcú rodičia aby sa ich deti len tak potulovali kdesi po meste.

Keď táto hra prišla na Slovensko, manžel ma nahovoril, aby sme ju skúsili. Keď bol mladší, tak mal lepší prístup k seriálu aj kartičkám, takže sa v nich vyzná a vyrástol na nich, ja si Pokémona pamätám len tak zbežne. Navyše som si povedala, že nemáme čo stratiť a dáme hre šancu.

Keď sme si hru stiahli, bola na medzinárodnom trhu dostupná už dva týždne. A začali sa naše prvé problémy. Servery boli preplnené, bolo umenie si vôbec vytvoriť konto a ešte väčším umením sa do neho aj následne prihlásiť. Prvý deň sa nám to nepodarilo vôbec. Na ďalší deň ráno sa nám podarilo dostať na server a aspoň sa pozrieť na základnú mechaniku fungovania hry, no keď sme sa posnažili prihlásiť znova, už sa nám to nepodarilo.

Situácia sa mierne zlepšila a už sa nám podarilo dostať aj do mesta, kde sme nachytali prvých Pokémonov – tými najbežnejšími boli Pidgey, Weedle, Caterpie a Zubat. Spočiatku sme boli nadšení, no potom sa začali často opakovať. Postupne sme zistili, že servery sú nedostupné hlavne po 14. hodine, na asi 2 alebo 3 hodiny a potom okolo siedmej večer, kedy výpadok pretrváva do asi deviatej, niekedy aj dlhšie. Už to nebýva tak zlé, ale servery sú ešte stále preťažené a napríklad aj včera večer sa nám nepodarilo prihlásiť asi hodinku a pol. Čo je dosť blbá situácia, pretože ak máte čas a chystáte sa von a chcete nachytať nejakých Pokémonov, nemusí sa vám v tom čase vôbec podariť prihlásiť, prípadne vás zo servera “vyhodia” a naspäť sa ešte hodnú chvíľu nedostanete.

Po pár dňoch hrania sme začali opakovane chytať tých istých Pokémonov. Občas sme našli niečo nezvyčajné, no bolo to veľmi náhodné. Kedže bývame v malom meste, máme nevýhodu oproti veľkomestám, ktoré majú podstatne viac dostupných lokalít a väčšiu šancu chytiť niečo vzácne. Jeden deň sme dedikovali prejdeniu celého mesta a okrajových lesných chodníčkov s tým, že sme dúfali, že nájdeme Snorlexa alebo niečo podobné. Prešli sme v ten deň 12 kilometrov, no našli sme iba jednu Clefairy a inak sa Pokémoni iba opakovali.

Opakovanie Pokémonov nie je zlé, pretože ich budete potrebovať. Za každé odchytenie dostanete 100 XP, teda experience points, ktoré sa vám zbierajú a zvyšuje sa vaša hráčska úroveň. Čím vyššia úroveň, tým lepších a silnejších Pokémonov by ste mali mať šancu chytiť. Každý Pokémon má určité CP, teda combat power, teda to určuje jeho silu. Keď začnete hrať, budete nachádzať hlavne Pokémonov s CP od 10 do možno 200. Momentálne sme na našom konte level 18 a vlastníme Pokémonov s úrovňou vyše 1100, čo sa uplatní hlavne, keď pojdete do telocvične, teda gym, kde môžete prevziať kontorlu a bojovať s inými Pokémonmi. Navyše za každého odchyteného Pokémona získate tzv. Candy a v prípade opakujúcich Pokémonov ich možete za rovnakú Candy previesť k Profesorovi, teda vyhodiť ich z vášho inventáru a ziskať viac Candy. Potom túto Candy môžete použiť na transformovanie konkrétneho Pokémona do druhej alebo tretej formy. Zvyšujete si tým aj XP, teda každý odchytený Weedle a Pidgey sa počíta, pretože vám pridáva XP body.

No a teraz sa pozrime na odvrátenú stránku tejto hry. Okrem toho, že v nej má prsty aj Google a niekde v podmienkách je, že naozaj sledujú každý váš krok a môžu sa dostať k vašim osobným dátam v mobile, majú veľký problém s podporou a hľadaním samotných Pokémonov.

Dnes (2. augusta 2016) je Pokémon GO ešte stále najsťahovanejšou aplikáciou v Appstore. Momentálne je hodnotenie tejto appky 1 a pol hviezdičky z piatich. Okrem problémov so servermi, prípadne zamrznutím aplikácie, pridáva Niantic a Pokémon veľa ďalších dôvodov na to, prečo sa táto appka zmenila na fail v priebehu mesiaca.

Niantic nám dal s aplikáciou menšiu výhodu. Pridali do hry sekciu, ktorá sa volá Nearby, teda zobrazí vám maximum 9 Pokémonov, ktorí by sa mali nachádzať v blízkosti vašej polohy. Táto funkcia mala napomáhať tomu, aby ste vedeli, či idete správnym smerom. Pod každým vyobrazeným Pokémonom sa nachádzali 1-3 stopy, ktoré mali napomáhať tomu, aby ste zistili, ako blízko ste k Pokémonovi, ktorého hľadáte, alebo či idete tým správnym smerom. Teda jedna stopa indikovala, že Pokémon by sa mal nachádzať v okruhu 100 metrov a pokiaľ sa jeho počet stôp zmení na dva, idete zjavne zlým smerom. Toto malo hráčom napomáhať, aby sa vedeli dostať k tomu, čo chcú chytiť. Táto funkcia sa však pokazila a po niekoľkých dňoch začala všetkým ukazovať tri stopy, niektorí Pokémoni, ktorých ste náhodne chytili, sa niekedy v Nearby funkcii neobjavili vôbec. Takže sa na to spoliehať nedalo ani orientačne a doslova ste mohli loviť iba naslepo a dúfať, že na niečo náhodou narazíte.

Toto vytvorilo priestor pre rôzne webstránky a aplikácie, ktoré nejakým spôsobom zistili, kde sa akí Pokémoni nachádzajú a ako dlho tam ešte budú. Priemerný čas, kedy sa Pokémon objaví a je dostupný na odchytenie je asi 10 minút. Prostredníctvom stránok ako PokéVision, Trackemon alebo aplikácií ako PokeWhere a Go Gear ste sa vedeli pozrieť na mapku vášho okolia v reálnom čase a zistiť, kde sa nachádza aký Pokémon a koľko minút máte na to, aby ste ho odchytili. Tieto iniciátivy spravili hru jedmoduchšou a prehľadnejšou, bola to väčšia zábava, pretože ste aspoň netápali v tme. Ja môžem chodiť po meste hore-dole aj tridsaťkrát a nikdy nebudem vedieť, že iba o 30 metrov odo mňa sa nachádza Jolteyon…

Až na posledný update hry, kedy sa Niantic rozhodol namiesto opravenia nefungujúcej Nearby funkcie o jej úplne odstránenie a teraz už len uvidíte Pokémonov, ktoré sa údajne nachádzajú blízko vás. Kde, to naozaj už môžete len hádať, pretože všetky tieto externé aplikácie, ktoré vám ukazovali pozíciu Pokémonov v reálnom čase už nefungujú. Boli kontaktované právnymi zástupcami Nianticu a všetky zo dňa na deň prestali fungovať. Podľa oficiálneho Twitteru PokeWhere vraj pracujú na tom, aby ich appka opäť fungovala, ako si to právne ošetria netuším, no toto jednoznačne pobúrilo veľa fanúšikov tejto hry a spôsobila, že väčšina súčasných hodntení hry je nízka a ľudia sú sklamaní. Nie každý býva na Manhattane a môže si vybehnúť nachytať desiatky Pokémonov, prípadne sa bezcieľne potulovať hodiny denne a natrafiť aj na tie najvzácnejšie druhy.

Čo užívateľov vytáča najviac, je prístup Nianticu a Pokémonu, ktorí  užívateľmi vôbec nekomunikujú. Posledné príspevky na Twitteri a Facebooku sú z 23. júla. Ľudia vôbec nie sú informovaní o tom, čo sa deje, prečo blokujú externé stránky, prípadne kedy a či vôbec Nearby funkciu obnovia. V prípade, že sa rozhodnete ich kontaktovať prostredníctvom oficiálneho emailu uvedeného v Appstore, dostanete automatickú odpoveď, že ste práve zaslali email do ich inboxu, ktorý nie je monitorovaný. To znamená, že váš email si nikto neprečíta a vlastne Niantic a Pokémon vám ukazujú prostredník a to, že im to je totálne jedno, čo si o tom myslíte.

Navyše veľa užívateľov hlási, že od posledného updateu je podstatne ťažšie nielen Pokémonov nájsť, ale aj chytiť. Šanca odchytenia Pokémonov je nižšia a priemerne budete potrebovať viac Poke Balls na to, aby ste ich chytili. Poke Balls sú samozrejme limitované, dostať ich môžete len v tzv. Poke Stops, ktoré sú väčšinou nejaké monumenty, fontány, sochy a podobné dôležité miesta vo verejných priestoroch. Tie sa pre vás aktivujú raz za päť minút, takže v tomto prípade sa snažia, aby ste si prostredníctvom ich Store museli zakúpiť viac Poke Balls, pretože ich pri chytaní viac miniete a nie vždy máte nablízku Poke Stop.

Je mi jasné, že toto mala byť “appka tohto leta”. Čo sa im, samozrejme, aj podarilo. Pokémon GO sa stal fenoménom po celom svete. Hra je veľmi atraktívna. Len mnohým hráčom dochádza entuziasmus, keďže s každým novým updateom sa hra šťažuje a mysleli by ste si, že gigant ako Niantic, Pokémon a Google by zabezpečili dostatočnú kapacitu, aby sa do hry dokázali zapojiť všetci hráči. Dnes možeme len dúfať, že aplikácie ako PokeWhere budú vedieť tento zákaz legálne obísť a ľudia sa budú jednoduchšie dostať k Pokémonom, ktorých hľadajú. Inak je táto hra naozaj fajn, má potenciál (a aj čo zlepšovať) a jednoznačne motivuje k aktívnemu pohybu a skúmaniu okolia zábavnou interaktívnou formou.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s