Varovanie: Už čoskoro nás zasiahne kríza horšia ako Veľká depresia

Dnes som sa rozhodla zosumarizovať všetky svoje poznatky, ktoré som zozbierala od minulého roku a rozhodla som sa napísať blog o tom, čo nás nanešťasie čaká a neminie – svetová hospodárska kríza, pri ktorej 2008 bude vyzerať iba ako vtip. Svetová hospodárska kríza, ktorá bude podľa predpovedí väčšia a horšia než Veľká depresia.

Len na úvod by som chcela poznamenať, že ja osobne nemám ekonomické vzdelanie. Počas vysokej školy som absolvovala základnú mikro a makrokonómiu, no tieto predmety boli pre mňa v tom čase úplne vytrhnuté z reality a tak všeobecné, že mi to nedávalo zmysel, a úprimne, ani ma to nezaujímalo. Až keď som sa dostala do reálneho života, začala pracovať, zaujímať sa o svoje okolie, veci mi začali dávať zmysel. Svoje informácie čerpám od renomovaných ekonómov, ich pravidelných internetových relácií, zo záznamov na Youtube a faktických grafov a štatistík, ktoré pravidelne vychádzajú a sú voľne dostupné (na konci blogu zahrniem linky, no pokojne si to možete vygoogliť a ak máte pocit, že sa v niečom mýlim, prosím pridajte koment alebo oponujte).

Kríza sa už začala, len o tom mainstreamové média ešte nepíšu. Občas niečo zachytím na radare, že sa kde-tu nejaký ekonóm alebo odborník o niečom náznakom zmiení alebo sa niečo dostane vonku, ale človek musí vidieť väčší obraz, aby mu to dávalo zmysel. Prečo píšem mainstreamové média? Sú to presne tie, ktoré majú agendu predpísanú ako CTRL+C a CTRL+V. Všetky ich správy pochádzajú z pár zdrojov – AP a Reuters. Všetky manipulujú verejnú mienku (“utečenci” a napríklad ich kriminalita, ktorá sa zámerne zamlčiava), prezentujú rovnaké názory a vzájomne sa podporujú. A všetky majú spoločné aj to, že svoj zdroj a názory čerpajú z mainstreamových amerických médií, v ktorých sa slovo “kríza” alebo “slabá ekonomika” neskloňujú ani náznakom.

Ale poďme pekne poporiadku. Všetko sa to začalo v roku 2008 – celá bublina v realitnom sektore, ktorá praskla a americká, európska a svetová ekonomika začala padať ako domček z karát. Ekonomika už vtedy začala ukazovať červené čísla a boli tam určité indikátory, ktoré jasne signalizovali, že niekde je problém. Moj najobľúbenejší ekonóm – Peter Schiff túto krízu predpovedal pred tým, než sa oficiálne začala. Čo sa mu však dostalo však bol len výsmech od mainstreamových médií ako CNN alebo MSNBC. FED a všetci títo pseudoekonómovia tvrdili, že oni “nič nevideli”. A prišlo to. Bublina praskla. Banky skrachovali. Americká centrálna banka (FED) začala veselo tlačiť peniaze, znižovali sa úrokové miery, robili sa bailouty bánk, aby náhodou neboli banky tie, ktoré svojimi rizikovými rozhodnutiami v podobe zlých pôžičok (subprime loans) niečo nestratili. Všetko to zatiahli daňoví poplatníci. Kto nevie, čo je subprime loan, pozrite si film The Big Short, ktorý jednoducho a pútavo prostredníctvom Margot Robbie vysvetlil: SUBPRIME=SHIT.

Vláda začala liať peniaze do rôznych podporných projektov a “stimulovala” ekonomiku. Pozrite si skvelý dokument na Youtube, ktorý sa volá Overdose – The next financial crises, tam je veľmi dobre a jasne vysvetlené, čo sa vlastne v roku 2008 stalo. Z dokumentu vytiahnem niekoľko absurdých príkladov, kde sa tieto skvelé stimuly uplatnili: 1. mesto blízko hranice s Kanadou dostalo 600 000 dolárov na to, aby bojovalo s problémom s bezdomovcami, aj keď samotný starosta uznal, že to problémom v ich meste nie je, 2. Rodeo Drive – nákupná mekka všetkých boháčov v LA, kde v rámci stimulov opravili cestu za 1 milión dolárov, 3. letisko v malom meste v Pennsylvánií, ktoré má tri lety denne dostalo 800 000 dolárov na to, aby si nanovo vyasfaltovali záložnú runway, aj napriek tomu, že tá pôvodná bola v bezpečnom stave.

Presne takto rozhádzal Obama bilióny dolárov. Štátny dlh USA je momentálne vyše 19 BILIÓNOV dolárov. Keď Obama nastúpil na post prezidenta, tento dlh bol asi 10 biliónov. K dnešnému dňu je tento dlh vyšší o takmer 100% a za dva prezidentské obdobia nabalil dlh väčší dlh ako všetci prezidenti pred ním, vrátane G. Busha.

Kde sa stala chyba? Základná chyba sa stala, keď sa zrušil zlatý štandard, teda svetové meny prestali byť kryté fyzickým zlatom a striebrom. Tým sa vytvorili “fiat money”, teda fejky, bezcenné papieriky, peniaze z hry Monopoly. Centrálne banky majú plnú kontrolu nad ich tlačením a čím viac ich vytlačia, tým menšiu hodnotu majú, pretože ich nič nekryje.

Čo sa vlastne momentálne deje? Americká ekonomika, ale aj európska a napríklad aj japonská kolabujú. Jedným z näjvačších dôvodov, prečo o tomto americké média nehovoria je fakt, že sa blížia prezidentské voľby a kedže takmer všetky masmédia sú v USA ľavicové a podporujú Hilary Clinton, teda demokratickú kandidátku, ak chcú byť demokrati opäť zvolení, nemôžu verejne priznať, že Obama to jednoducho za osem rokov posral a ekonomika je v ťahu. FED a americká vláda sa momentálne snažia urobiť všetko preto, aby ekonomiku udržali pri živote, teda americká ekonomika je teraz obrazne povedané napojená na prístroje, ktoré za ňu dýchajú, ale koniec sa neúprosne blíži.

Problém je taký obrovský, že ani neviem, kde začať. Burza s cennými papiermi začala kolabovať už minulý rok v septembri, no všetko sa časom stabilizovalo a všetci si vydýchli, aj napriek tomu, že sa z burzy vytratilo 11 triliónov dolárov.

Nikto ani len netuší, aká je momentálne nezamestnanosť v USA. Podľa oficiálnych štatistík je to 4,7%, čo je absolútny nezmysel, je to vládou manipulované číslo. Už len kvôli tomu, že metodikou, ktorá sa počíta považuje pracovníkov zamestnaných na čiastočný úväzok za plne zamestnaných. Ako zamestnaného vás započítajú aj ak ste robili za určité obdobie len pár hodín, i keď inak vôbec nepracujete. Takisto zo štatistík vyradili všetkých tých, ktorí sú nezamestnaní a prácu si nehľadajú. Skutočná miera nezamenstanosti je však podstatne väčšia, reálne by som to odhadla na asi 20% až 23%, čo je takmer štvrtina obyvateľstva. Podľa grafu pomeru obyvateľov nad 16 rokov a zamestnanosti je nezamestnaných 40%, no v tomto grafe sú zahrnutí aj študenti, ktorí ešte stále študujú na strednej a vysokej škole a popri tom nepracujú, a takisto dôchodcovia, takže realisticky po odpočítaní tejto časti populácie je nezamestnanosť naozaj vysoká a nekorenšponduje s oficiálnym číslom.

kbgeg

Ďalším dôkazom padajúcej ekonomiky je počet novovytvorených pracovných miest, a pozor, posledné čísla mi doslova vyrazili dych! Za mesiac máj 2016 sa predpokladalo, že bude vytvorených 162 000  pracovných miest. V skutočnosti ich však bolo v máji vytvorených iba 38 000!

To už musí byť náznakom, že niečo niekde nie je v poriadku. Retail, teda maloobchod, má obrovské problémy. Retail zamestnáva veľa ľudí, a práve v tejto oblasti sa hlásia problémy. Kúpyschopnosť obyvateľov je výrazne nižšia, obchody hlásia nižšie zárobky a mnohé svoje predajne zatvárajú. V roku 2016 plánujú zatvoriť nasledujúce siete predajcov:

McDonald’s – 500 reštaurácií, Office Depot / Office Max – 400 predajní, Hancock Fabrics – 250 predajní, Barnes and Noble – 223 predajní (do roku  2023), Children’s Place – 200 predajní (do roku 2017), Wallgreens – 200 predajní (do roku 2017), Aeropostale – 175 predajní (počas nasledujúcich niekoľko rokov), Walmart – 154 predajní, American Eagle Outfitters – 150 predajní, Finish line – 150 predajní, ports authority – 140 – skrachovali úplne, Chico’s – 120 predajní (do roku 2017), Pier One – 100 predajní, Kmart – 80 predajní, Ovation Brand Restaurant – 74 reštaurácií, Gold Galaxy – 50 predajní, Staples – 50 predajní, Sports Chalet – 47 predajní, Joyce Leslie – 42 predajní, Macy’s – 35 predajní a ešte niekoľko ďalších reťazcov.

Ako môžete vidieť z čísel, zatvorených bude veľmi veľa prevádzok. Jeden McDonald’s nezamestnáva neuveriteľné množstvo ľudí, no veľké reťazce ako Walmart, Kmart, Sears, Macy’s sú na trhu giganti a spolu s ich prevádzkami bude prepustených veľa ľudí, čiže nezamestnanosť pôjde hore, aj keď možno nie v oficiálnych štatistikách.

Čísla zárobkov retailu klesajú. Ľudia nemajú peniaze na to, aby si kúpili nové jarné alebo letné veci, radšej donosia tie z minulej sezóny. Obamacare tiež nepomohla. Z reálneho života viem, že každý, kto mal zdravotné poistenie, ceny ich poistenia vzrástli smerom nahor. Z osobnej skúsenosti možem napísať, že moja svokra, ktorá mala premium plan a platila za neho 360 dolárov mesačne teraz platí 490 dolárov a poisťovne hlásia, že cena sa bude ešte zvyšovať. Aby toho nebolo málo, výška tzv. deductible je vyššia, teda je to suma zákroku, pri ktorom to bude hradené z vášho poistenia. To znamená, že ak idete na obyčajné vyšetrenie a zaplatíte 200 dolárov, vaše poistenie to nekryje. No a ak aj máte poistenie a máte zákrok hradený z vašej poistky, ešte stále je tam časť tejto sumy, ktorú si musíte uhradiť sami (napríklad 80% poisťovňa, 20% z vášho vrecka). Aby ste vedeli komu presne tento socializovaný systém pomáha, raz som našla článok o tom, ako štvorročnému dieťaťu počas zákroku u zubára odumrel mozog. Zubár jej totižto z verejného poistenia opravoval mliečne zuby. Tie, ktoré boli extrémne prehnité vytrhol a na tie, ktoré sa dali opraviť, jej dal korunky. Počuli ste už niekedy o tom, aby sa štvorročnému dieťaťu dávali korunky na mliečne zuby? Ja ešte nie. Keď som ja potrebovala urobiť výplň koreňových kanálikov a korunku, jeden z tých lacnejších zubárov mi to vypočítal na 2000 dolárov. Za jeden zub! Pre týchto zubárov je to skvelý kšeft hradený zo socializovaného zdravotníctva, tak prečo nie?

Ďalším znakom, že veci nie sú úplne v poriadku, je cena zlata a striebra. Už roky je známe, že ceny zlata a striebra sú manipulované smerom nadol. Zlato a striebro si konštantne držia hodnotu a sú skvelé ako úspory, ktoré sa neznehodnotia (preto sme kedysi mali zlatý štandard). Mena môže klesnú, môže nastať inflácia alebo hyperinflácia, ktorá totálne zdevastuje akékoľvek peňažné úspory, no zlato a striebro si hodnotu uchovávajú. Veľa krajín východného sveta – Čína, India, Blízky východ, dokonca aj Rusko považujú zlato za niečo hodnotné. Naopak u nás sa zlatom a striebrom pohŕda. Keď sa konrgesman Ron Paul opýtal ex-prezidenta FEDu Bernankeho, prečo keď je zlato a striebro zanedbateľné a bezpredmentné, vlastní FED toľko zlata? Jeho odpoveď bola, že je to kvôli “tradícii”. Deutche bank bola už niekoľko krát obvinená z manipulácie cien zlata, zaplatili si svoju smiešnu pokutu a robia to aj naďalej. No zlato a striebro si razia svoju cestu napred. Dôkazom je aj to, že aj bilionár ako Geoge Soros sa pred pár týždňami zbavil 37% svojich cenných papierov a vo veľkom skupuje zlato, rovnako robia aj krajiny ako Čína a Rusko. Ako ďalší príklad môžem uviesť Bitcoin. Či ho milujete, nenávidíte alebo mu vôbec nerozumiete (ako ja), jeho hodnota bola ešte pred pár týždňami cez 400 dolárov za bitcoin, dnes je to vyše 700 dolárov. Možno niektorí vidia možnosť uchovania hodnôt v kryptomenách.

Dôvodom je, že ak dolár skolabuje, čo je takmer nevyvrátiteľné, keď si všetci tí, ktorí vlastnia americký dlh uvedomia, že USA nebude nikdy schopné tento dlh splatiť – čo priznal aj Trump, no potom svoje vyhlásenie mierne opravil, nastane scénár, že FED začne tlačiť peniaze a je možnosť, že sa pozeráme na ameirckú verziu venezuelského scenáru – teda inflácia, ktorá prerastie až do hyperinflácie.

Banky sa samozrejme nepoučili, veď – prečo aj, 2008 je späť aj s ich subprime pôžičkami. Banky ako Wells Fargo a Bank of America ohlásili, že opať začnú vydávať subprime požičky. Pripomínam, že subprime = shit. Banky ohlásili, že začnú dávať pôžičky aj tým, ktorých kreditné skóre nie je také dobré, teda je vysoké riziko, že nebudú schopní ich splácať. Na požičku na dom vám potom stačí mať 3% down payment, teda zložiť 3% z celkovej hodnoty z vlastný prostriedkov. Teda nezáleží na tom, či zložíte 3% alebo 30%, úrok budete mať rovnaký – 3,75%. No ak zložíte 3% a zároveň absolvujete vládny kurz zameraný na manažovanie financií, skresajú vám výšku úroku o osminu percenta, teda inými slovami, ak ste majtený a solventný, budete potrestaný vyššou úrokovou mierou.

Toto však ešte nie je koniec, banky posunuli aj ich nároky na príjem. Ak máte “zlý kredit”, alebo problém demonštrovať akýkoľvek kredit, banky sú ochotné akceptovať doklady aj z “netradičných zdrojov”. Kedže banky sú zúfalé a ľudia si nozaj nemôžu dovoliť brať pôžičky, opäť to demoštruje fakt, že dopyt po týchto subprimoch je extrémne vysoký, a že americká stredná trieda naozaj vymrela.

Aby toho nebolo málo, americká vláda je toho plnou súčasťou. Federal housing agencies, teda federálne agentúry, ktoré zastrešujú bývanie – Fannie Mae a Freddie Mac tieto pôžičky potom od bánk odkúpia. Banky dostanú zaplatené svoje percento. Kto ešte stále nerozumie, skúsim polopatisticky. Banka poskytne a vyplatí vysoko rizikový úver. No banka za toto riziko neručí, pretože svoj úver predá vláde a na predaji zarobí určité percento. Potom za tento úver, ktorý je vysoko rizikový, ručí vláda a v konečnom dôsledku (kedže vláda peniaze nevytvára, ale vyberá ich od daňových poplatníkov pod hrozbou basy) za tieto požičky ručí daňový poplatník. Nie ten, kto si tento úver zobral. Nie banka. Nie vláda. Bežný pracujúci občan, ktorý platí dane.

Možno si teraz hovoríte, že keď sme to rozchodili v roku 2008, rozchodíme to znova. Vláda otvorí Top secret šuflík a vytiahne odtiaľ zázračný plán, ktorý to všetko opraví. Bohužial FED a americká vláda sú už na pokraji svojich možností. Nie je šanca, aby 19 biliónový dlh splatili. Ekonomike už nebude pomoci. FED už nemôže viac znížiť úrokové sadzby, ktoré sú momentálne medzi 0,25% – 0,5%. Janet Yellen by ich chcela zvýšiť o 0,25%, no má zviazané ruky. Okrem bubliny na trhu s realitami je však aj milión ďalších bublín, ktoré prasknú naraz. Študentské požičky, ktoré nie sú spromovaní študenti bez práce schopní splácať a ručí za nich vláda, bublina na burze, atď, atď, atď. Najväčšou chybou bolo, že v roku 2008 sa trh neskorigoval. Prostredníctvom toľkých opatrení a stimulov ani nemohol. Jednoducho, ak niekto niečo robí s veľkým rizikom, je šanca, že o všetko príde. To sa stalo v roku 2008, no vláda tomu chcela zabrániť, preto korekcia nenastala a dôsledky toho pocítime teraz, v kríze, ktorá bude podstatne horšia. Politici sú vo svojich pozíciach dočasne. A nikto nechce robiť nepopulárne rozhodnutia. Žiaden politik nepovie, že teraz si musia niektorí ľudia utiahnúť opasky alebo prevziať zodpovednosť za svoje zlé rozhodnutia. Pretože potom by ich nikto nevolil! Ako by napríklad volili štátni zamestnanci, ak by jeden z kandidátov tvrdil, že štátny aparát je príliš veľký a bude potrebné ho skresať, teda prepúšťať? Som si istá, že tento kandidát by podporu od štátnych zamestnacov nemal. Nikto nemá rád nepopulárne rozhodnutia, no aby sme si zachovali prosperitu, sú nevyhnutné. Inak skončíme ako Venezuela, kde boli všetky rozhodnutia len tie “populárne”.

No a teraz troška hypoteticky, hlavne z diania vo svete. Je možné, že USA začne vojnu. USA rapídne zvyšuje počet základní vo svete, zbrojí sa, má lode, ktoré provokujú pri ruských hraniciach, lode, ktoré provokujú Čínu v Juhočínskom mori. Veci sa dejú v Sýrii, v Afganistane, v Lýbii. Množstvo vojenských cvičení. Trump tejto celej situácií veľmi nepomáha, lebo ani republikáni, ani demokrati sa nevedia zmieriť s tým, že by oficiálne vyhral a snažia sa ho akokoľvek zdiskreditovať. To, že vyhrá, je podľa mňa viac než pravdepodobné. Preto je ešte šanca, že ak by sa USA dostalo do obrovského vojnového konfliktu pred voľbami, Obama by mohol na jeseň zvolať mimoriadny režim a zrušiť voľby. Či je to možné? Dnes by ma neprekvapilo už nič. Či je to pravdepodobné? Kto vie, no je to jedna z posledných možností. Navyše, americký senát podozrivo rýchlo schválil zákon, podľa ktorého v prípade vojny nebude povinnosťou nastúpiť len pre mužov, ale narukovať by povinne museli aj ženy.

Možno sa mnohí pýtate, prečo by vás to muselo zaujímať, čo sa deje v Amerike, že je to ich vlastný problém. Nie je to tak celkom pravda. Ešte si pamätám, ako nás zasiahol rok 2008. Produkcia áut sa prepadla, kedže sme krajina silne orientovaná na automobilový priemysel, ovplyvnilo to aj nás. Navyše globálna ekonomika je tak poprepájaná, že ak padne americký dolár, ovplyvní to celú globálnu ekonomiku, vrátane tej európskej aj slovenskej. Ekonómovia predpovedajú, že tentokrát bude kríza horšia ako Veľká depresia.

Nikto nevie presne, čo sa stane a ani v akom časovom období. Nikto vám nepovie presný dátum, ale veľa ekonómov naznačuje, že kríza je už tu. Veľa Američanov – hlavne pri takej veľkej nezamestnanosti – je na sociálnych dávkách a sú na nich doslova závislí. Ak by sa len čiste teoreticky táto situácia narušila a vláda by nebola schopná ich vyplácať, krajina by zažila masové protesty. Skúste sa pozrieť na to, čo sa udialo v Baltimore po smrti Freddieho Greya v apríli 2015. Informácie mám z prvej ruky, bola som totiž priamo tam. Protesty boli doslova kilometer vzdušnou čiarou od nášho domu. Nie je to žiadna sranda. Viete kto tieto protesty začal? Boli to tínedžeri zo stredných škol, ktorí sa stretli po vyučovaní a začali plienieť všetko, čo im stálo v ceste. Že nejaký Freddie Grey. Pche! Ak by som protestovala za to, že niekoho policajti zabili, nepotrebujem sa k tomu vlámať do obchodov, aby som si uchmatla niekoľko krabíc tenisiek Nike, vyrabovať obchod a potom ho podpáliť alebo hádzať objekty do sklenených vytrín, za ktorými sedia nevinní ľudia. Ak toto spustilo lavínu devastácie, predstavte si, čo sa stane, ak im dôjdu peniaze na ich EBT kartách.

Ako sa pripraviť na nadchádzajúcu krízu nechám už na vás. Experti odporúčajú držať ruky prečo od dolára a všetkých monopolových peňazí. Kúpiť si fyzické zlato a striebro a aspoň nejako si uchrániť svoje úspory. Nikto nevie, čo a ako bude prebiehať. Možno to bude drsné v Amerike a možno to bude pokojné v Európe. No ak by skolaboval celý globálny systém, v Európe sa momentálne nachádza veľa ľudí, ktorí odtiaľto nepochádzajú, nemajú našu mentalitu a sú zavislí na švédskych, bristkých, francúzskych a nemeckých sociálnych dávkach. Mám pocit, že oni by tiež pokojní nezostali.

Som si istá, že v niektorých sa teraz zdvihne obrovská vlna nenávisti voči USA. Nenáviďme všetko americké… Jediné, čo je nenávidieť, a kto je zodpovedný za to, čo sa deje, sú tí, ktorí majú vplyv. Skorumpovaná americká vláda, skorumpovaní bankári a skorumpované elity. Nie je to vina ľudí, pretože tí nemajú absolútne žiadnu moc. De facto, väčšina Američanov netuší, čo sa deje a vy, po prečítaní tohto blogu máte viac vedomostí o tom, čo sa blíži, než priemerný Američan. Ľudia sú príliš zamestnaní sledovaním futbalu a pouličnými bitkami medzi Angličanmi a Rusmi, než aby venovali pozornsť tomu, čo sa deje okolo nich a nevyhnutne ovplyvní ich život. A pre tých, ktorí sa budú oháňať zlyhaním kapitalizmu a voľného trhu, prosím naštudujte si základné definície a fungovanie kapitalizmu a voľného trhu. Potom zistíte, že to, čo tu na Západe máme, nemá s kapitalizmom a voľným trhom spoločné už nič. Potom sa pozrite do histórie na to, ako prosperovali krajiny, ktoré implementovali zásady voľného trhu.

Ameriku milujem, môj manžel je Američan, v Amerike mám svoju rodinu a síce momentálne bývame na Slovensku,  Amerika mi chýba. Nemôžem sa však rozdvojiť a byť na dvoch miestach naraz. Hodnoty, na ktorých boli Spojené štáty založené, sú mi veľmi blízke. No tá slobodná krajina s malou vládou a vysokou prosperitou je už dávno preč. Veci sa musia zmeniť a možno táto najbližšia kríza donúti ľudí, aby si to uvedomili a žiadali si zmenu. Rovnako to platí aj pre nás a byrokratickú socialistickú Európsku Úniu.

Sources:

http://www.bls.gov/news.release/empsit.nr0.htm

http://www.usdebtclock.org/

Since Obama Took Office, the Federal Debt Has Increased by Almost 70 Percent

http://retailindustry.about.com/od/USRetailStoreClosingInfoFAQs/fl/US-2016-Store-Closings-All-Retail-Chain-Store-Locations-To-Be-Closed_2.htm

http://www.cnbc.com/2016/06/03/us-nonfarm-payrolls-may-2016.html

http://davidstockmanscontracorner.com/72140/

Donald Trump is right: America’s real unemployment rate is 40%

http://retailindustry.about.com/od/USRetailStoreClosingInfoFAQs/fl/US-2016-Store-Closings-All-Retail-Chain-Store-Locations-To-Be-Closed_2.htm

http://www.dailymail.co.uk/news/article-3487580/Four-year-old-girl-left-severely-brain-damaged-trip-DENTIST.html

Billionaire George Soros Dumps 37% of Stocks To “Buy Up Massive Amounts of Gold” But Why?

http://useconomy.about.com/od/criticalssues/tp/Current_Fed_Interest_Rates.htm

http://edition.cnn.com/2016/06/15/politics/senate-approves-women-draft/

https://www.sovereignman.com/

https://www.youtube.com/channel/UCIjuLiLHdFxYtFmWlbTGQRQ

https://www.youtube.com/channel/UCKNT8BDOkXegtCD9OghepWA

 

 

 

Advertisements

3 thoughts on “Varovanie: Už čoskoro nás zasiahne kríza horšia ako Veľká depresia

  1. Prosim autora aby si opravil nepravdivy udaj o dlhu USA alebo dostudoval ako v slovencine nazyvame cislo s 12 nulami. Nebudem mat potom pocit, ze neovlada stredoskolsku matematiku v kombinacii z neznalostou aglictiny.

    Like

  2. Pingback: Prvá prezidentská debata bola totálne zaujatá proti Trumpovi | Thought crimes

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s