Každý deň je tu nový zákon

K napísaniu tohto blogu ma dohnal najnovší update colného zákona, ktorý však bol len poslednou kvapkou mojej trpezlivosti.

Ja osobne verím v libertariánsky prístup ku vláde, resp. sa s týmto prístupom stotožňujem najviac, aj keď sú určité oblasti, v ktorých sa s libertariánmi úplne nestotožňujem. No v prístupe ku vláde podporujem tzv. “lean government”, teda akýsi štíhly model vlády založený na princípe “čím menej, tým lepšie”.

Vláda je obrovská a nezastaviteľná mašinéria. Vláda stále vyhrá. Vláda je najmocnejšia. Vláda rozhoduje o všetkom. Vláda sa mieša do vzťahov, kam absolútne nepatrí. A vláda jednoznačne (nechce) a nepočúva hlas svojho ľudu.

Pred každými voľbami už tradične politické strany ťahajú popod nos medové motúzy. Ulahodiť čo najviac ľuďom, po voľbách už na ničom nezáleží, väčšina predvolených hlášok ide do zabudnutia – týmto som neobjavila Ameriku.

Cieľom súčasnej vlády Socialistickej slovenskej republiky je udržať si percentá a udržať sa pri moci. Je to trend nielen u nás, ale všade v Západnom svete. Čím viac ľudí je na sociálnych dávkach alebo nejako inak podporovaných zo strany vlády, tým viac voličov budú mať. Kto by sa predsa chcel pripraviť o svoj jediný zdroj prímu – príspevku od iných pracujúcich ľudí, ktoré im ukorystil štát a štedro prerozdelil ľuďom, ktorí kvôli ich socialistickým opatreniam nie sú schopní si nájsť prácu.

Momentálnym cieľom európskych vlád – vrátane Slovenska – a americkej vlády, je zničiť strednú triedu. Všetci by predsa mali zarábať rovnako a potom sú už len vyvolení papaláši. Nikto by nemal vyskakovať, všetci pekne zalezení vo svojich králikárňach. Hlavne nech nikto nerozmýšľa za seba a neodhalí našu agendu.

Stredná trieda pomaly mizne z povrchu zemského. V USA sa za strednú triedu považuje v závislosti od štátu príjem domácnosti od $40 000 ročne až po vyše $100 000 ročne. To je celkom slušné rozpätie, keď vezmeme do úvahy, že minimálna mzda je (zatiaľ ešte stále) $7.25/ hodinu. Teda to rozpätie je naozaj veľké a keď máte rodinný príjem cez  $150 000 mesačne, ste už naozaj za vodou (nie však čo sa týka daní). Súčasným trendom je však zvyšovanie daní, povinný socialistický zdravotný systém, ktorý spôsobuje, že stredná vrstva mizne, príjmy domácností sa znižujú a životné náklady zvyšujú.

Čo je však na Slovensku považované za strednú triedu? Rodina, ktorá má príjem od 12 000€ do 20 000€ ročne? Na Slovensku nám chýba diverzifikácia. Všade na Západe sa príjmy líšia drasticky a keď obraciate burgery, nemôžete za to očakávať obrovský príjem. Ak ste zase top manažér v korporácií, tiež vám nidke na Západe za túto pozíciu nezaplatia 5 000€ mesačne. Táto stigma sa ťahá so všetkými krajinami bývalého Východného bloku, pretože v mysliach ľudí si musíme byť všetci rovní a pracovník, ktorý za pásom skladá dva kúsky dokopy sa dožaduje len o trocha nižšej mzdy ako top manažér, ktorý riadi chod celého podniku.

Presne tu vstupuje do hry štát so svojimi špinavými paprčami, ktorý sa rozhodol, že vám zoberie z výplaty koľko sa mu zachce. Vezmime si taký “priemerný plat” na Slovensku – 1 000€ mesačne. Na výpočet som použila nasledovnú mzdovú kalkulačku: http://www.platy.sk/vypocet-mzdy. Ak ste single a bezdetný, na dani z príjmu zaplatíte 104€, odvody vo výške 134€ a z výplaty vám zostane 762€. Čo však na vašej výplatnej páske nie je uvedené, je superhrubá mzda, teda cena vašej práce, ktorú za vás zamestnávateľ musí mesačne zaplatiť, no platí za vás čiastku priamo vláde, teda nejde to cez vašu výplatu. V prípade, že vaša hrubá mzda je 1 000€, stojíte vášho zamestnávateľa ešte ďalších 352€. Tieto peniaze defacto patria vám, no štát si ich uchmatne bez toho, aby ste o tom vedeli. Summa summarum, z celkových nákladov na vašu prácu 1 352€ mesačne dostanete na výplatnej páske 762€. Štát si práve z vašej práce úspešne privlastnil 590€, teda takmer 44%.

A to sme ešte len pri výpalníctve zo mzdy. Ďalej môžeme pokračovať výpalníckou daňou z pridanej hodnoty, kedy si z každej jednej transakcie (okrem najnovšej 10% dane na mlieko, mäso a chlieb) štát privlastní 20%. Úplne za nič. Len za to, že ste si v obchodnom styku niečo od niekoho zakúpili. Štát nijako tejto transakcii nenapomohol, aj tak z tohto profituje takmer štvrtinou. Pri nákupe rožkov, tresky a fľaše vody tú 20% DPH síce nepocítite, no pri kúpe notebooku alebo auta už určite áno!

Keď sme už pri tých autách, presne tieto sú zákony, ktoré sú denné upravované alebo schvaľované. Ich jediným účelom je vyžmýkať čo najviac zo strednej vrstvy a malých a stredných podnikateľov. V oboch prípadoch sú však ťahúňmi zdravej ekonomiky! Rôzne registračné dane a emisné dane. Odkedy je mať auto luxus? Jasné, opäť sme pri utópistickej socialistickej predstave, že každý by mal zarábať menej ako 1 500 eur, bývať v paneláku, voziť sa MHDčkou, žiť “eko-friendly” a nemôcť si dovoliť nič okrem toaletného papieru a základných potravín.

Rovnako to platí aj pre nový colný zákon. Vyžmýkať z obyčajných ľudí aj posledný cent, urobiť to pre nich čo najťažšie – ak nie nemožné – aby postupovali podľa pravidiel slobodného trhu a zadovážili si statky za najlepšiu cenu. Z produkcie eurosocialistov, presne tých, ktorí nechcú, aby sme používali klasické žiarovky a nahradili ich novými, “úspornými” a drahšími. Rovnako im v žalúdku ležia aj vysávače – najprv zakázali všetky vysávače s príkonom 1600kW, od roku 2017 bude zakázaný predaj a dovoz všetkých vysávačov nad 900kW. Kto si tento “ekologický žart” zaplatí je zas len ten posledný smoliar – teda bežný spotrebiteľ.

Meanwile, pozrime sa na život všetkých týchto socialistických papalášov, či už európskych alebo slovenských. Fico nosí hodinky za 20 000€, Počiatkova žena hodinky za 74 000€, na svoje stretnutia Európskej komisie si lietajú súkromnými lietadlami, obžierajú sa stejkmi, pijú drahý alkohol. Myslíte si, že politici platia všetky tie dane, ktoré pod hrozbou väzenia vymáhajú od obyčajných ľudí? Hlavne z ich bočných príjmov. Keby tomu tak bolo, neboli by tu žiadne Panama Papers! Ľudia, ktorí majú vysoký príjem (politici, športovci, celebrity) predsa nedovolia, aby im za to vláda len tak vzala polovicu! Keď vyhráte milión v lotérii, asi by vás nepotešilo, keby ste museli 500 000€ zaplatiť na daniach! Preto majú páky, ktorými si peniaze starostlivo uschovajú. No bežnému človeku sa však neoplatí posielať výplatu na Bahamy a nechcem ani pomyslieť na to, čo by sa stalo, keby mu na to prišiel daňový úrad.

Socialisti žijú život kráľov na účet niekoho iného, ktorý potom vystavia daňovým poplatníkom, no tieto peniaze jedného dňa dotečú. Hlavne keď si ľudia uvedomia, koľko tento príživník/politik/úradník/štát stojí a že v bežnom živote štát vôbec nepotrebujeme. Navyše sa štát nikdy nespráva trhovo ani ekonomicky. Ak by tomu bolo, už dávno by sa všetko dalo vyriešiť elektronicky, zamestnával by podstatne menej byrokratov a nekládol by ľuďom polená pod nohy v tom, aby sa osamostatnili a začali si zarábať na seba.

Smutné je, že všetky krajiny v Európe (možno až na výnimku – Švajčiarsko) – sú riadené socialistami a predurčné na pád. USA sa tomu progresívne približuje – 44,7 milióna ľudí žije na food stamps – teda vládnych gatrolístkoch. Zavádzajú povinné zdravotné poistenie, čo spôsobilo, že ceny poistenia sú nenormálne vysoké, daň z príjmu zavisí od výšky príjmu – no stredná vrstva, ktorú som spomínala, ešte stále platí len 25% (aj keď by to malo byť 0%!) a DPH sa líši od štátu k štátu – napríklad štát Delaware má 0% DPH, Maryland 6% – čo je dosť bežná sadzba, prípadne 0% na potraviny, takže v porovnaní s Európou je vidieť, že USA ešte nešli full-on socialist, no kto má prehľad o súčasnej politike a zákonoch, jednoznačne tam smerujú.

Moja otázka je – koľko zákonov, regulácií, poplatkov a daní dokážu denne schváliť a od ľudí vybrať, kým ľuďom dôjde trpezlivosť? Nabudúce o Venezuele.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s